środa, 5 stycznia 2011

Powiat lubliniecki

Autorem artykułu jest nazir78

Lubliniec jest niewielkim, liczącym niewiele ponad 25 tysięcy mieszkańców miasteczkiem położonym w północno-zachodniej części województwa śląskiego.
Historia jego sięga XIII wieku, w 1272 roku został lokowany na prawie niemieckim, prawa miejskie uzyskał w 1300 roku. Leży na skrzyżowaniu szlaków łączących Wrocław z Częstochową i Górny Śląsk z Wielkopolską. 11 lat temu Lubliniec uzyskał status miasta powiatowego. W skład powiatu lublinieckiego wchodzą gminy: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Lubliniec, Pawonków oraz Woźniki.

Szczególne położenie powiatu na północnych krańcach Śląska, terenach wolnych od przemysłowych i poprzemysłowych dewastacji, lesistych, bogatych w siec rzek i zbiorników wodnych jest szczególnym walorem tych ziem, zwanych wraz z sąsiednim powiatem tarnogórskim Białym Śląskiem. Lasy pokrywają ponad 50% ogólnej powierzchni powiatu lublinieckiego, wiele tych terenów zaliczanych jest do parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody (Park Krajobrazowy Lasy nad Górna Liswartą, Rezerwat Jeleniak-Mikuliny, ścieżki przyrodnicze Na Brzozę czy Kierkowskie Bagna).

Poza pięknem przyrody ziemia ta przebogata jest w zabytki architektury. Przez powiat przebiega szlak drewnianej architektury sakralnej (kościoły w Boronowie, Cieszowej, Koszęcinie, Bruśku, Gwoździanach, Lublińcu), znajdują się tu liczne zespoły pałacowo- parkowe, budowane przez rody zamieszkujące niegdyś te tereny (Kochcice, Kochanowice, Koszęcin, Wierzbie, Wędzina, Ciasna). Na terenie powiatu znajduje się rozbudowany system ścieżek rowerowych umożliwiający swobodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami i korzystanie w pełni z uroków natury.

Powiat Lubliniecki jest miejscem godnym polecenia, do którego się często wraca. Zachwyca tu piękno śląskiej architektury, wciąż brzmiące echa historii, przepiękna przyroda, co razem stwarza niepowtarzalny klimat tych ziem - Białego Śląska.
--
www.lubliniec-foto.pl
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz