piątek, 18 lutego 2011

Szlakiem z Karpacza w kierunku Słonecznika

Autorem artykułu jest wlod


W artykule tym chciałbym przybliżyć jeden ze szlaków karkonoskich. Szlak, który prowadzi do jednej z ciekawszych form skalnych zwanej Słonecznikiem. Jest to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć.
Ci z czytelników, którzy odwiedzili Karkonosze, zgodzą się zapewne ze mną, że są to wyjątkowo urokliwe góry. Nie są tak wysokie jak Tatry, krajobrazy, które tu spotkamy też są odmienne, jednak jest w nich coś co nie pozwala człowiekowi o nich zapomnieć.
Chciałbym w tym artykule zaproponować wycieczkę z Karpacza w kierunku Słonecznika. Rozpoczyna się ona w Białym Jarze (dzielnicy Karpacza). Maszerujemy przez las, a prowadzi nas Łomnica, którą mamy po prawej stronie. Pierwszy odcinek nie jest długi i po kilkunastu minutach dochodzimy do zniszczonego mostku na Łomnicy, który przechodzimy, dochodząc do ulicy Strażackiej. Skręcamy lekko w lewo i mijamy po prawej stronie Dziki wodospad na Łomnicy. Warto tutaj chwilę odpocząć i napawać się widokiem wodospadu i rzeki. 
Następnie udajemy się w kierunku dolnej stacji wyciągu krzesełkowego i wchodzimy na zielony szlak tzw. Drogę Bronka Czecha. Czeka nas teraz dosyć mozolny i długi odcinek do przebycia. Po drodze mijamy punktg widokowy na Dolinę Pląsawy, warto tutaj nieco odpocząć. Dalej drogą przez las dochodzimy do drogi bitej wiodącej z Karpacza Górnego w kierunku Polany. Dochodzimy do Polany i w miejscu po dawnym schronisku robimy odpoczynek.

Teraz kierujemy się szlakiem żółtym w kierunku Pielgrzymów, niesamowitej i pięknej formy skalnej. Czeka nas niezbyt trudne, ale atrakcyjne podejście.
Przy Pielgrzymach proponuję zrobić następny postój. Jest tutaj dużo miejsca na to aby odpocząć i pooglądać widoki, co też czyni większość wędrujących tędy turystów.


Gdy nasyciliśmy się już widokami, możemy ruszyć w kierunku Słonecznika. Szlak z początku jest dość łatwy jednak szybko przechodzi w znacznie trudniejszy, pnący się pod górę wśród gęsto porastającej kosówki.

Szlak ten doprowadzi nas do samego Słonecznika. Pod skałą odpoczywa zwykle wielu turystów. Przy ładnej pogodzie rozpościera się przed nami bardzo ładny widok.

Do zobaczenia na szlaku, Wlod (Włodzimierz Kozłowski)
---
Lubisz wędrówki po naszym Kraju - zapraszam: Turystyka polska

wtorek, 15 lutego 2011

Agroturystyka plus Wielkopolska

Autorem artykułu jest Karol Stopka


Wielkopolska i agroturystyka idą w parze. I dobrze, bo region ten oferuje bardzo wiele ciekawych miejsc, w których nie tylko można spędzić urlop, ale też wyciszyć się i zbliżyć do natury.
wielkopolska agroturystykaNa początek - agroturystyka. Każdy mniej więcej wie, o co chodzi, większość słyszała, na czym to polega. Tyle, że dzisiejsza agroturystyka to coś więcej niż tylko wakacje na wsi. Gospodarstwa, które organizują tego rodzaju wypoczynek zdają sobie sprawę, że muszą konkurować z coraz bardziej wymyślnymi ofertami biur podróży. Dlatego inwestują zarówno w bazę noclegową, która jest coraz wyższej jakości, jak i dodatkowe atrakcje.
Wypoczynek aktywny
Przykładem mogą być stadniny. Wielkopolska agroturystka oferuje sporo takich ośrodków w różnych częściach województwa. Innymi atrakcjami są wycieczki po okolicy, baseny, możliwość korzystania z położonych niedaleko lotnisk (skoki ze spadochronem). Kto lubi aktywny wypoczynek, nie powinien się nudzić.
Jednocześnie jednak agroturystyka nie traci nic ze swojego pierwotnego charakteru. Nadal można znaleźć miejsce zagubione na wsi, ciche i spokojne, w którym można zebrać myśli i odciąć się od biegu życia.
Wielkopolska jest pod tym względem miejscem bardzo ciekawym. Bo przecież to nie tylko Poznań, ale też pojezierze w północno-wschodniej części województwa, lasy na granicy z województwem lubuskim czy bagna na zachodzie.
Jeziora i lasy
Pojezierze Wielkopolskie to region znajdujący się w centralnej i północno-wschodniej części województwa. Największym jeziorem jest słynne Gopło. Można też odpocząć na trzecim pod względem głębokości jeziorem w kraju - jeziorem powidzkim, a także przemieszczać się między akwenami. Wielkopolska w tym rejonie odznacza się także niskimi opadami, co może być ciekawą alternatywą dla wybrzeża. Dzięki temu agroturystka w tych okolicach może rozwijać się bujnie i być dobrą opcją wakacyjną.
Na pograniczu Wielkopolski i Kujaw leży kolejny interesujący region - Pałuki. Także tam agroturystyka wydaje się być propozycją kuszącą. Pałuki to trawiasta nizina między gruntami ornymi, urozmaicona niewielkimi, łukowatymi wzniesieniami. To właśnie od tej charakterystycznej cechy ukształtowania terenu wzięła się jej nazwa. Pałuki szczycą się tym, że znajduje się tam ponad 100 zasobnych w ryby jezior. Miejsce idealne dla amatora agroturystyki.
Miejsca historyczne
Gospodarstwo agroturystyczne może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania. Wielkopolska to mnóstwo zabytków i to tych kluczowych dla polskiej historii. Miejscami obowiązkowymi są Biskupin, Ostrów Lednicki i Gniezno. Zwłaszcza to ostatnie miasto obfituje w ciekawe i warte zobaczenia miejsca. Sam Poznań wart jest osobnej wyprawy, nie tylko ze względu na zabytki średniowieczne, ale w ogóle charakter miasta. Niektórzy uważają, że jest pierwszym w kraju miastem z zachodnim klimatem.
Agroturystyka i Wielkopolska idą w parze. Zróżnicowany region z bogatą historią w dodatku dobrze skomunikowany z resztą kraju powinien przyciągać turystów. Trzeba wykorzystać moment i pojawić się tam przed nimi.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 5 lutego 2011

Kujawy i Pomorze

Autorem artykułu jest Presmat2


Kujawy i Pomorze - czyli jeden z najpiękniejszych historycznych regionów. Pełny ciekawych zabytków, dzięki którym będziemy mogli choć na moment przenieść się do przeszłości, by poznać, jak żyli nasi przodkowie. Atmosfery dopełni otaczająca nas zewsząd nieskalana przyroda.


Mało kto wie, jak pięknym i pełnym wielu zabytków i atrakcji jest region Kujaw i Pomorza. Jest to wymarzone miejsce dla osób, które chcą zwiedzić ciekawe miejsca, a przy okazji podreperować trochę swoje zdrowie, ze względu na liczne uzdrowiska. Na pewno zrobią na nas wrażenie potężne lasy i liczne rzeki i jeziora. Znajdziemy tu ciekawe historyczne zabytki i tradycyjne wsie. Każdy może zobaczyć miejsce, w którym urodził się światowej sławy astronom Mikołaj Kopernik. Nie można również nie spróbować toruńskiego piernika. Warto także wiedzieć, że największym ośrodkiem na Pomorzu i Kujawach jest Bydgoszcz - miasto zieleni i licznych parków, w którym wielką atrakcją jest słynny Kanał Bydgoski. Kujawy i Pomorze to region słynący z gotyckich zabytków Torunia. Możemy tu podziwiać trzy świetnie zachowane gotyckie kościoły, jak i kamienice i częściowo zachowane mury obronne, nie zapominając także o ruinach niegdyś pięknego i potężnego zamku. Z jeszcze starszymi zabytkami możemy się spotkać w Biskupinie, gdzie odkryto zachowane w znakomitym stanie drewniane konstrukcje sprzed 2 700 lat. Obecnie znajduje się tu rezerwat archeologiczny. Nie zapominajmy również o przyrodzie. Na Kujawach i Pomorzu możemy podziwiać słynne Bory Tucholskie. Ta nieskalana przyroda na pewno wprawi nas w zachwyt. Niewiele pozostało już takich miejsc w Europie. Warto jest wybrać się z całą rodziną i zwiedzić tą fascynująco historyczną krainę.


---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

wtorek, 1 lutego 2011

Dolina Słupi

Autorem artykułu jest Praktyczne porady


Przepiękna przyroda, która jest w zasadzie na wyciągnięcie ręki. Atrakcyjna i bogata roślinność a także, warty obejrzenie system energetyczny Doliny Słupii. Dowiedz się więcej na ten temat.

Jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce, jest Park Krajobrazowy „Dolina Słupi". Przez park przepływa rzeka Słupia, i to od niej zapożyczona była nazwa tego obiektu. Park ten jest terenem o charakterze podgórskim, z licznymi strumieniami i jeziorami oraz bogatą roślinnością. Większą część tego krajobrazu tworzą lasy.
W Dolinie Słupii występują drzewa sosnowe. Mniejsze części lasów zajmują drzewa liściaste. Kaszuby są kojarzone z Doliną Słupii. Doskonałym pomysłem jest relaksujący spacer po takim parku Roślinność w Dolinie Słupi jest bardzo zróżnicowana. Znajduje się tu ponad dwadzieścia roślin chronionych. Jako, że jest to teren pokryty lasami, obfituje w różnego rodzaju grzyby.
Należy pamiętać, że niektóre gatunki grzybów w tym parku są chronione i nie wolno ich zrywać. W porze jesienno letniej warto się wybrać na grzybobranie. Świat fauny również obfituje w wielu jego przedstawicieli. Spotkać można tutaj łosie, daniele, borsuki, kuny, gronostaje i wydry. Z ptaków zaobserwować można derkacze, siewki, sowy błotne, żurawie, bociany czarne. W parku należy zachowywać się cicho, aby nie spłoszyć zwierząt. Warto zająć się ich obserwowaniem, bo tak bogatej fauny nie sposób spotkać w jednym miejscu.
Interesującym elementem parku krajobrazowego Dolina Słupi, jest system energetyczny Słupi. Na przełomie poprzednich stuleci został zbudowany system hydroenergetyczny, do którego zaliczają się cztery elektrownie wodne i specjalne jeziora zaporowe. Ponad sto lat działa system elektrowni wodnych. Jak widać natura pomaga człowiekowi w wytwarzaniu energii.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dlaczego wypoczynek w Szczawnicy jest lepszy od urlopu w Innsbrucku

Autorem artykułu jest Li Li


Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie – jakże często poprzez to przysłowie można opisać mentalność współczesnych Polaków. Niekiedy mówi się też, że Polacy są bardziej amerykańscy niż sami Amerykanie.
Wszystko to oznacza, że wielu z nas nie docenia swojego kraju i uważa, że wszystko co zagraniczne jest lepsze. Z pewnością w pewnych kwestiach rzeczywiście tak jest, ale w przypadku idealnych miejsc do zimowego wypoczynku musimy niezaprzeczalnie stwierdzić, że nasza Szczawnica czy Szczyrk są na tym samym poziomie, a nawet lepsze aniżeli na przykład Innsbruck.
Choć może nam się wydawać, że jest inaczej to jednak wakacje zimowe spędzane w Polsce są tańsze niż austriackie. Przede wszystkim oszczędza się na kosztach dojazdu. Nie musimy przemierzać tysiąca kilometrów, by znaleźć się w przepięknej Szczawnicy. Po drugie dużo mniej płacimy za nocleg. Z pewnością są takie hotele, w których koszt noclegu jest porównywalny, a wręcz wyższy niż w Austrii, jednakże można znaleźć mnóstwo miejsc proponujących naprawdę niskie stawki za nocleg. Wystarczy tylko dokładnie przejrzeć Internet docierając do stron właścicieli różnych obiektów noclegowych za pomocą wyrażenia „Szczawnica noclegi”. W ten sposób będziemy mieli pełen przegląd oferowanych cen za jeden nocleg w jakimś schronisku czy pensjonacie. Kiedy jednak chcemy koniecznie spędzić ten czas w hotelu bez problemu uda nam się znaleźć takie miejsca wpisując w wyszukiwarkę frazę „Szczawnica hotele”.
Dodatkowym atutem naszych polskich gór jest dużo niższa liczba turystów aniżeli na austriackich szlakach czy narciarskich trasach zjazdowych. Można więc dużo swobodniej czuć się na stoku i poza nim.
Nadto, trzeba stwierdzić, iż wśród polskich szczytów panuje czystsze i mniej zanieczyszczone powietrze, którym można naprawdę głęboko oddychać.
W naszych polskich górach mamy też do czynienia ze swego rodzaju specyficznym klimatem i nie chodzi tu jedynie o kontekst pogodowy. Jest to klimat, który kreują sami ludzie. Góralska muzyka, regionalne menu i ciepła atmosfera to coś, czego w zagranicznych ośrodkach górskich raczej się nie zazna.
Ostatnim, ale jakże ważnym argumentem stanowiącym „za” polskimi górami jest to, iż po prostu są one nasze! Być może wielu odbierze to jako pozbawiony sensu banał, ale dla osób, które bardzo kochają Polskę będzie on miał istotne znaczenie. Ta „naszość” sprawia bowiem, że w górach czujemy się jak w domu bez względu na to, jak daleko jesteśmy od niego oddaleni.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl